Šinšillu audzēšana

Šinšillu audzēšanas noteikumi

Šinšillu turēšanai mājas apstākļos ir nepieciešami ļoti pieticīgi apstākļi, tomēr pastāv daži svarīgi noteikumi, kuri jāievēro, lai tās labi justos un neslimotu:

 

  1. Vislabāk šinšillas jūtas, ja telpā ir 15—20 0C silts un gaisa mitrums nepārsniedz 60%. +30 0C temperatūra tām var būt jau nāvējoša.
  2. Šinšillas ir sabiedriski dzīvnieki un slikti jūtas, ja ilgstoši tiek atstātas vienatnē. Ja nav iespējams turēt vismaz divus dzīvniekus, jāizvērtē, vai spēsiet veltīt pietiekami daudz laika savam jaunajam draugam.
  3. Dabā šinšillas ir piemērojušās iztikt ar ļoti niecīgu ūdens daudzumu, slāpju remdēšanai izmantojot rasas pilienus un ūdeni, ko uzņem ar apēstajiem augiem. Mājās turētajām šinšillām ūdeni nedrīkst atstāt atklātos ūdens traukos, tam jāizmanto piemērotas ūdens pudelītes, lai dzerot vai lēkājot šinšilla nevarētu nejauši saslapināt savu kažoku. Arī kažoka tīrīšanai tās neizmanto ūdeni, bet speciālas šinšillām domātas smiltis. Šādās smilšu vannās jādod iespēja izpērties vismaz 10 minūtes katru dienu, tas ir nepieciešams kažoka tīrīšanai un stresa mazināšanai.
  4. Šinšillu veselība ir ļoti atkarīga no sabalansētas un kvalitatīvas barības. Jāatceras, ka šinšillu gremošanas trakts nav piemērots saldas, sulīgas un treknas barības pārstrādei! Ļoti piesardzīgi jāizturas pret dažādiem, reizēm pat šinšillām domātiem, našķiem, piemēram, riekstiem, rozīnēm u.c. Dienā viens pieaudzis dzīvnieks drīkst apēst ne vairāk kā 30g speciāli šinšillām izgatavotas granulētas barības. Turklāt labai zarnu trakta darbībai nepieciešams arī augstvērtīgs siens, kas nekādā gadījumā nedrīkst būt mitrs vai sapelējis. Tā kā šinšillām zobi aug nepārtraukti visa mūža garumā, tad vienmēr jābūt pieejamiem kādiem graušanai paredzētiem materiāliem — zariņiem vai koka sprungulīšiem. Ir jābūt pieejamam laizāmajam sālim un krīta gabaliņam.
  5. Šinšillas ir krēslas un nakts dzīvnieki, tāpēc visaktīvāk darbojas tieši šajā laikā. Tās nepanes tiešos saules starus un caurvēju.
  6. Šinšillas ir ļoti jūtīgi un tramīgi dzīvnieki un tās jūtās apdraudētas no augšas, tāpēc būrīti vajadzētu novietot kādā klusākā vietā, kur nenotiek aktīva mājas rosība un, ja ir iespējams — ne uz grīdas.